Sklízíme úspěchy prvního školního roku v projektu „Uzavřený cyklus jídla do škol“

Co vše vyrostlo na ZŠ Angel

Hrášky, ředkvičky, saláty, cukety – ale především žáci, kteří v sobě objevili chuť pěstovat, znovu využívat odhozené slupky a vůbec se víc zamýšlet nad tím, kde se vlastně bere jídlo, které máme na talíři. To je hlavní pěstitelský úspěch pilotního ročníku projektu Uzavřený cyklus jídla do škol, který je skoro za námi.

My máme největší radost z toho, že jsme v žácích prvního i druhého stupně snad vypěstovali chuť zahradničit, znovu využívat odhozené slupky a vůbec se víc zamýšlet nad tím, kde se vlastně bere jídlo, které máme na talíři. První pilotní ročník projektu Uzavřený cyklus jídla do škol je skoro za námi.

Na poslední červnové návštěvě jsme společně s dětmi a paní učitelkou Lucií Hálovou zhodnotili workshopy, které v sezóně proběhly. Žákům druhého stupně se podařilo naplánovat školní zahradu a atrium. Navrhli, kde bude usazen tříkomorový kompostér a kam se usadí vyvýšené záhony, které později sami vyrobili, naplnili a osázeli. Zvládli jsme naplánovat i další rozvoj zahrady v příštích letech.

Na prvním stupni jsme si jaře povídali o semínkách a žáci si sami vyseli bylinky a kvítka, z nichž některé později putovaly do vyvýšených záhonů. Také si v dlani pochovali nejoblíbenějšího zahradního “mazlíčka” – žížalu. Na  kompostovacím workshopu  jsme si ukázali, jak se dá organický odpad měnit v hnojivo nejen na zahradě, ale i doma.

Nyní nás ještě čeká vytváření pracovních listů – plakátů, které shrnou témata proběhlých workshopů. Na posledním workshopu si pak vyrobíme vermikompostéry do tříd, aby žáci mohli udržovat jídlo v cyklu i přes zimu.

Nezapomněli jsme ani na učitele – ti budou mít možnost seznámit se s novými učebními pomůckami, které vyrostly na jejich zahradě. Prohlédneme si je i se zástupci dosud nezapojených tříd a probereme, jak je mohou využít ve svých vyučovacích hodinách.
Lektorkou bude paní učitelku Lenka Lipanská ze ZŠ Třebotov, která je zapojena do projektu Ekoškola, a která chodí s dětmi učit ven.

Uzavřený cyklus jídla do škol je projekt podpořený Hlavním městem Praha pro rok 2018/19.

Přiložené soubory:

Publikován: 8.11.2019

Vytvořil(a): Vladimír Bílek

Pondělí 16.12

Vánoční setkání
17:00 - 20:00

Vánoční setkání a dílny s rodiči a dětmi. Přineste prosím malé občerstvení a dobrou náladu.

Vánoční dílna

Vážení rodiče, zveme vás na vánoční posezení se zpíváním koled a výrobou vánočních dekorací. od 18h v naší třídě. S sebou tvořivou náladu, něco málo cukroví.

Úterý 17.12

18:00

Zveme vás na besídku třídy 3.D, která proběhne na budově Mladenovova 17.12. od 18:00 hod.

Vánoční jarmark ŠD
9:35

V úterý si děti mohou nakoupit vánoční dekorace na již tradičním Jarmarku ŠD. Prosíme s sebou i případné tašky na nákukp.

Čtvrtek 19.12

6.B Vánoční Praha